Spotkanie z Krystyną Czerni – autorką biografii Jerzego Nowosielskiego
21 kwietnia (piątek) 2023, godzina 18:30
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Krystyną Czerni wokół książek „Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna” oraz biografii Jerzego Nowosielskiego „Nietoperz w świątyni”.
„Krystyna Czerni – pisarka, krytyk i historyk sztuki. Pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Autorka licznych tekstów o sztuce, a także programów telewizyjnych opartych o wywiady z artystami.
Zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku, oraz problemami sztuki sakralnej. W latach 1980–2011 współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikiem „Znak” i Telewizją Kraków (audycje Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). W latach 1983–2018 związana z Instytutem Historii Sztuki UJ, obecnie z Międzynarodowym Instytutem Badań nad Sztuką IRSA. Publikowała w wielu periodykach kulturalnych, czasopismach fachowych i katalogach wystaw. Opracowała edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla WL, eseje i wywiady Jerzego Nowosielskiego dla wyd. ZNAK, oraz korespondencję Tadeusza Różewicza z Zofią i Jerzym Nowosielskimi (WL) i z Ryszardem Przybylskim.
Wydała m.in.: „Nie tylko o sztuce” (1993), „Rezerwat sztuki” (2000), „Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty” (2003), „Nowosielski” (2006), „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” (2011, 2018), „Tadeusz Kantor. Spacer po linie” (2015), „Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna” (2015), „Nowosielski w Lublinie” (2015), „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” (2019), „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna” (2022).
Laureatka m.in. Nagrody im. K. Wyki (2012); obecnie pracuje nad kolejnymi tomami korpusu sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego, oraz nad dalszym opracowaniem korespondencji Tadeusza Różewicza.
Spotkaniu towarzyszyć będą wystawy poświęcone Artyście: pierwsza zrealizowana przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wesoła we współpracy z p. Krystyną Czerni oraz druga wykonana przez uczestników Pracowni Do Góry Nogami inspirowana twórczością Jerzego Nowosielskiego pod okiem p. Ewy Zychowicz.
Będzie możliwość zakupienia książek. Wstęp wolny!