Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…

Akceptuję

Miejska Biblioteka Publiczna
w Mińsku Mazowieckim

Zdjecie_biblioteki5.jpg

dni2018 maleJuż od czterech lat zapraszamy Państwa na Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i Oddaleni”. Cieszymy się, że jesteście wtedy z nami. Dzięki temu wiemy, że nasze działania mają sens. Odpominanie żydowskiej obecności wzbogaca naszą wspólnotowość tu i teraz. Wiemy, że przeszłości nie zmienimy, ale mamy przecież wpływ na przyszłość. W trosce o nią na płaszczyźnie kultury chcemy budować wspólnotę.

W dniach 24 – 26 listopada zapraszamy na IV Dni Kultury Żydowskiej zorganizowane wokół pytania: Kim jest człowiek? Zadawał je sobie Abraham Joshua Heschel, jeden z największych filozofów żydowskich XX wieku, potomek słynnego rodu cadyków chasydzkich, w tym Jakuba Perłowa, cadyka nowomińskiego. Przypomnimy jego postać dzięki obecności szczególnego gościa – pani Susannah Heschel, jego córki, profesor studiów żydowskich w Dartmouth College w USA.

 

24 listopada w sobotę najmłodszych (dzieci 6 - 10 lat) zapraszamy do Muzeum Ziemi Mińskiej na warsztaty współorganizowane przez edukatorkę Muzeum POLIN panią Renatę Płotczyk „Dziecko. Ryba. Człowiek”, a trochę starszych na warsztaty fotograficzne pt. „Co ciekawego kryją stare fotografie”, które poprowadzi pan Marek Łodyga, prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Przygotowaliśmy również zajęcia dla rodzin – rokrocznie cieszącą się dużą popularnością grę miejską „W poszukiwaniu człowieka. Śladami Żydów Mińskich” prowadzoną wraz z uczniami przez panią Ewę Borkowską, nauczycielkę historii
w Szkole Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim.

 

Ryba. Dziecko. Człowiek.

Opis warsztatu:

Stare powiedzenie głosi, że "dzieci i ryby głosu nie mają".  My wyruszymy w podróż, by jednak poszukać tego głosu, odkryć tajemnice walki o niego - o głos dziecka, człowieka. Filozoficzne myśli dwu wielkich - Abrahama Heschela i Janusza Korczaka - będą dla nas inspiracją do poznania niezwykłych postaci i ich działań. W czasie spotkania poprzez różne zabawy, zagadki, ruch, prace plastyczne  porozmawiamy o prawach dziecka.

Do udziału w warsztacie zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat

Miejsce warsztatów: Muzeum Ziemi Mińskiej ul. Okrzei 16

Zapisy:

Czytelnia MBP 25 740 51 04 ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadzenie: Renata Płotczyk (edukatorka Muzeum Polin)

 

Co ciekawego kryją stare fotografie?

Opis warsztatu:

Historia to swoiste klisze pamięci. Możemy dzięki nim poznawać świat z przeszłości, możemy też wykorzystywać je w artystycznych formach. Podczas warsztatu fotograficznego uczestnicy poznają podstawowe pojęcia związane z fotografią i sekrety wykonania dobrego zdjęcia. A następnie zdobytą wiedzę  wykorzystają praktycznie. Uczestnicy spotkania zmierzą się
z wyzwaniem przedstawienia w artystycznej formie historii  ukrytych na fotografiach. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają zdjęcie, które pozwoli połączyć przeszłość z teraźniejszością.  Zaintrygowanych twórczym działaniem zapraszamy do zapisów na warsztat.

W świat fotografii wprowadzi uczestników fotograf i prezes TPMM Marek Łodyga.

Miejsce warsztatów: Muzeum Ziemi Mińskiej ul. Okrzei 16

Zapisy:

Czytelnia MBP 25 740 51 04 ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadzenie: Marek Łodyga ( fotograf, prezes TPMM)

Do udziału w warsztacie zapraszamy młodzież w wieku 10-15 lat

 

26 listopada w poniedziałek w godzinach 9.30 – 12.00, zapraszamy młodzież mińskich szkół średnich do Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty czytania tekstów filozoficznych z filozofem Tomaszem Femiakiem, założycielem Filozoficznej Akademii Rozwoju Osobistego Ego Eimi. Młodzież będzie miała szansę zmierzyć się z tekstem Abrahama J. Heschela oraz porozmawiać z jego córką Susannah. Choć same warsztaty odbędą się w języku polskim, liczymy na to, że młodzież z gościem porozmawia w języku angielskim. Ukoronowaniem spotkania będą warsztaty artystyczne.

W południe tego dnia powtórzymy spacer historyczny, który poprowadzi pani Ewa Borkowska. Cieszył się on dużą uwagą w sierpniu podczas miejskich obchodów rocznicy likwidacji mińskiego getta. Spacer chcemy uczynić swego rodzaju hołdem dla Abrahama J. Heschela, który wraz z Martinem Lutherem Kingiem szedł w słynnym marszu z Selmy do Montgomery, sprzeciwiając się dyskryminacji rasowej.

O godzinie 18.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz ich gości do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z profesor Susannah Heschel poświęcone historii rodziny Heschelów i jej związków z Mińskiem. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert „Nie bój się, braciszku” przygotowany przez młodzież licealną oraz drobny poczęstunek. Uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać przygotowany specjalnie na tę okazję zestaw pocztówek prezentujący historię rodziny Heschelów na tle dawnego Mińska.

Profesor Susannah Heschel pierwszy raz będzie gościła w Polsce. Możliwe jest to dzięki zaproszeniu pani Katarzyny Łaziuk, która przybliżała już mieszkańcom miasta w lokalnej prasie historię rodziny Heschelów. W naszym mieście pani profesor spędzi jeden dzień, a odwiedzi także Wrocław, Łódź i Warszawę, gdzie m.in. w Collegium Civitas wygłosi wykład dla studentów na temat wkładu Abrahama J. Heschela w dialog między religiami. Spotka się także z rzecznikiem Adamem Bodnarem i zarządem Forum Dialogu.

Tegorocznym Dniom Kultury Żydowskiej towarzyszą także otwarte lekcje biblioteczne dla młodzieży szkół średnich poświęcone zadawaniu pytań istotnych i szukaniu na nie odpowiedzi, czyli filozofowaniu, prowadzone przez panią Magdę Mól w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w ramach godzin pracy biblioteki miejskiej. 8 listopada zaś zapraszamy nauczycieli na seminarium, które poprowadzą pani Renata Gryz, nauczycielka języka angielskiego i etyki w Gimnazjum w Pustelniku i pani Elżbieta Smater, nauczycielka języka polskiego i etyki w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim. Dyskutowane na nim będzie zagadnienie istnienia lub nieistnienia wartości, za które warto by umierać. Seminarium przygotuje nauczycieli do poprowadzenia lekcji etyki, filozofii, języka polskiego, zajęć z wychowawcą, religii wokół powyższych zagadnień. Wszelkich informacji na temat warsztatów i seminarium można szukać na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Innym działaniem przygotowującym młodzież do wydarzeń DKŻ są lekcje poświęcone historii i ideom Ruchu na Rzecz Praw Człowieka (Civil Rights Movement) i jego liderowi Martinowi Lutherowi Kingowi Jr. Scenariusze opracowane przez nauczycielki języka angielskiego panie Magdalenę Zygnerską (SP nr 4), Jowitę Stusińską (GiLO) i Katarzynę Łaziuk (GiLO) będą rozesłane do szkół podstawowych i średnich powiatu mińskiego. Autorki zapraszają anglistów do skorzystania z gotowych scenariuszy zajęć. Wierzą, że dzięki omówieniu powyższej tematyki uczniowie nie tylko poszerzą wiedzę, ale także zrozumieją, jak ważna jest solidarność i wspólne działania na rzecz poszanowania i dobra drugiego człowieka.

Wszelkie materiały edukacyjne dostępne będą na stronie internetowej projektu: Relacje. Podaj dalej! https://www.facebook.com/relacjepodajdalej/

Pytania o to, co określa człowieczeństwo, o wartości, to jedne z najważniejszych pytań, jakie można sobie stawiać. Nieustannie warto zadawać sobie pytanie z rozprawy Abrahama J. Heschela – kim jest człowiek? Mamy nadzieję, że IV Dni Kultury Żydowskiej pozwolą nam poddać je mądrej refleksji.

IV Dni Kultury Żydowskiej to dzieło społeczników, jednak ich organizacja wymaga wsparcia nie tylko merytorycznego, ale także i finansowego. Udzieliły go Forum Dialogu, Stowarzyszenie Alumni, Muzeum POLIN, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim. Przylot Susannah Heschel z USA do Polski możliwy jest dzięki finansom grantu uzyskanego z Forum Dialogu. Dziękujemy także Miejskiemu Domowi Kultury za przekazanie nagród dla uczestników gry miejskiej.

Tekst: Justyna Radomińska, Katarzyna Łaziuk

 

graMiejska gra historyczna dla dużych i małych

Interesuje cię przeszłość naszego miasta? Lubisz zabawę i przygodę? Niestraszna ci zimna i deszczowa aura ? Weź udział w rodzinno – towarzyskiej grze miejskiej „Śladami mińskich Żydów. W poszukiwaniu człowieka”, którą rozegramy 24 listopada 2018 r. w ramach IV Dni Kultury Żydowskiej w Mińsku Mazowieckim.

Tym razem, przemierzając ulice naszego miasta, poznamy sylwetki kilku niezwykłych żydowskich mieszkańców Mińska oraz ich wyjątkowych przyjaciół. Wspólnie stworzymy „Księgę pamięci Mińska Mazowieckiego”. 

Start o godzinie 12.00 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim, ul Piłsudskiego 1.

Do udziału zapraszamy kilkuosobowe zespoły  - dzieci, młodzież i dorosłych. Mile widziani będą wrotkarze, rolkarze, rowerzyści  itp. „zmechanizowani”.

Uwaga: Do wykonania jednego z zadań potrzebny będzie aparat fotograficzny.

Na wszystkich, którzy pokonają wyznaczoną trasę oraz rozwiążą zadania, zagadki i rebusy czekają pamiątkowe dyplomy i upominki.

Życzymy udanej zabawy!

 

Patronat medialny

Strefa Mińsk - Tygodnik Społeczno - Kulturalny Mińsk Mazowiecki

Wirtualny Mińsk Mazowiecki

Projekt współfinansowany przez Forum Dialogu

Ponadto organizatorzy dziękują za wsparcie przedsięwzięcia:

Bożenie i Andrzejowi Plichtom,

Kancelarii Finansowo – Ubezpieczeniowej Marcina Kołodziejczyka w Mińsku Mazowieckim,

Rodzinie pp. Grzyniewskich z Siedlec i Warszawy,

Firmie Tom-Bud s.c. J. Brodziak T. Czerwiński W. Czerwiński w Mińsku Mazowieckim,

Dawidowi Matwiejowi i Akademii Sztuk Walki Teakwon-do IFT,

Walhalla Fight Club Kamila Chłopika,

Urszuli Borkowskiej,

Agnieszce i Tomaszowi Rycharskim,

Lilli i Maciejowi Kłosom,

Ewie Pszczółkowskiej,

Mariuszowi Żyle Art Deco Mińsk Mazowiecki,

Specjalne podziękowania dla Bartłomieja Wiesnera (projekt graficzny i skład wydawnictwa).