Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…

Akceptuję

Miejska Biblioteka Publiczna
w Mińsku Mazowieckim

Zdjecie_biblioteki5.jpg

dkż2017 kolor male ... można nawet zabłądzić lecz po drugiej stronie
nasze drogi pocięte schodzą się z powrotem...
ks. Jan Twardowski, Bliscy i oddaleni

Z radością zapraszamy do udziału w wydarzeniach III Dni Kultury Żydowskiej Bliscy i Oddaleni, które odbędą się w dniach 27-28 października 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim.
Cieszymy się, że Dni Kultury Żydowskiej wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta i zdobywają coraz większe zainteresowanie i przychylność mieszkańców.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie muzyka.

27 października zapraszamy na warsztaty wokalne, które poprowadzi Marcin Steczkowski, multiinstrumentalista, dla którego w muzyce najważniejsze są emocje. Dlatego warunkiem uczestnictwa jest miłość do muzyki. Nasza oferta skierowana jest dla grupy wiekowej 18+.

Pierwszego dnia wydarzeń czeka nas także spotkanie z Remigiuszem Grzelą, autorem książki o Wierze Gran. Porozmawiamy o biografii artystki, zadamy pytania o prawdę o nas samych w zderzeniu z życiem pieśniarki warszawskiego getta. Po spotkaniu zapraszamy na etiudę teatralną o życiu Gran.

W programie sobotnim zaplanowaliśmy warsztaty dla dzieci Jak pięknie się różnić, grę miejską Śladami Żydów mińskich oraz wystawę – spotkanie z Władysławem Szpilmanem pt. Tych lat nie odda nikt, podczas której obejrzymy fragment filmu Pianista inspirowany życiem artysty oraz zaśpiewamy najbardziej znane utwory Szpilmana.

W programie także lekcje biblioteczne i seminarium dla nauczycieli. Szczegółowe informacje o terminach znajdziecie Państwo na plakacie. Zapisy na warsztaty i lekcje przyjmowane będą w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej od poniedziałku 9/10: osobiście lub telefonicznie 25 740 51 04.

Lekcja otwarta dla nauczycieli w klasie III gimnazjum na temat Ludność żydowska na ziemiach polskich 
24.10.2017 r.  o godz. 13.40 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II (dawne GM 2). 

Po lekcji dyskusja: Jak podstawa programowa nauczania historii w gimnazjum i szkole podstawowej pozwala uczniom poznać dzieje Żydów polskich?

Gra miejska: "Śladami mińskich Żydów. (Od)Budujemy sztetel".

Do udziału zapraszamy 3-4-osobowe zespoły rodzinne i koleżeńskie, zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.

Tym razem będziemy wędrować uliczkami dawnego Mińska odnajdując miejsca ważne dla lokalnej społeczności żydowskiej. Zadania i zabawy, jakie czekają na uczestników w różnych punktach miasta, pozwolą odtworzyć atmosferę żydowskiego miasteczka. 

Start o godzinie 12.00 spod Biblioteki Miejskiej przy ul. Piłsudskiego, przewidywane zakończenie o godz. 14.00. 

Na wszystkich, którzy ukończą grę, czekają pamiątkowe dyplomy i podarunki - niespodzianki.


Społeczność żydowska przez setki lat współtworzyła charakter naszego miasta. I choć ten wspólny czas dramatycznie przekreśliła historia, my, społeczni organizatorzy, nauczyciele i pracownicy instytucji publicznych, chcemy pokazać, że czas nie zdołał wymazać z pamięci świata i kultury naszych sąsiadów. Zapraszamy do dwudniowego spotkania z kulturą żydowską pod hasłem "Bliscy i oddaleni".


Organizatorzy Dni Kultury Żydowskiej Bliscy i Oddaleni