W ramach programu wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim zakupiła w 2020 r. 990 książek i 25 audiobooków za kwotę 23 000,00 zł, a także pozyskała 30 kodów dostępu za kwotę 324,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Miłość do książek bywa bardzo silna, Bibliotekarze coś na ten temat wiedzą. Zakochani w literaturze Czytelnicy każdego dnia wypytują o nowe tytuły, często też poszukują książek, których lekturę wspominają z sentymentem. Bywa, że książka tak mocno zapadnie w pamięć, że chce się ją mieć na swojej półce na zawsze. I właśnie dla wszystkich tych, którzy kochają czytać ruszamy z nową akcją. Jej celem jest nadanie drugiego życia wycofanym książkom. Projekt „Z miłości do literatury - adoptuj książkę” jest skierowany wszystkich odwiedzających Bibliotekę, szczególnie do mieszkańców Mińska Mazowieckiego. Książki są wyłożone na wyznaczonym regale w holu Biblioteki i mogą być zaadoptowane przez każdego chętnego Czytelnika. Jednorazowo można zabrać do domu dowolną liczbę książek.
Zaczynamy w piątek 12 lutego, tuż przed Dniem Zakochanych. Istnieje wiele rodzajów miłości, a zachwyt nad literaturą jest jedną z jej piękniejszych odmian.
W załączniku regulamin.
Fot. Zdjęcia przedstawiają plakaty informujące o akcji z ilustracjami książek i logo oraz regał z książkami w przedsionku Biblioteki
W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominamy o tragicznej historii naszej społeczności żydowskiej. Poznajcie historię obozu pracy Kopernik i przeczytajcie wspomnienia mińskich Żydów.
W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm podjął uchwałę ogłaszającą rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego, w którym uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps. Rudy czy Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek. Wartości patriotyczne przekazano mu w domu rodzinnym oraz w słynnej 23 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej, tzw. „Pomarańczarni”.
Krzysztof Kamil Baczyński jest przez historyków literatury uważany za jednego z największych polskich poetów. Znane są słowa profesora Stanisława Pigonia, który dowiedziawszy się o decyzji wstąpienia Baczyńskiego do oddziałów dywersyjnych, powiedział „Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami...” Zdanie to, wskazując na dramatyzm losów kultury polskiej, jednoznacznie określa wielkość i geniusz talentu Krzysztofa Baczyńskiego „drugiego Słowackiego”. Artysta zginął w wieku 23 lat, jednak poezja, którą intensywnie tworzył zaledwie kilka lat, jest dowodem jego wybitnego talentu.