Biblioteka Podróży z Rafałem Ziemickim
Piękno natury, życzliwość, dzikość i swojskość – Ameryka Południowa oferuje dosłownie wszystko!
Zapraszamy na spotkanie z mińszczaninem Rafałem Ziemickim – autorem książki „Spojrzeć w oczy Wirakoczy. Opowieści z podróży po Ameryce Południowej” oraz na pokaz slajdów z jego wypraw na kontynent południowoamerykański.
Spotkanie odbędzie się w sali wielofunkcyjnej. Ilość miejsc ograniczona ze względu na limity osób i dystans. Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk.
Rafał Ziemicki trzykrotnie odwiedzał Amerykę Południową, eksplorując Peru, Boliwię, Brazylię, Argentynę, Paragwaj, Chile wraz z Wyspą Wielkanocną oraz Kolumbię. W kwietniu tego roku swoje wspomnienia, doświadczenia i przygody opublikował w wersji książkowej. Jak sam wspomina, Ameryka Południowa była jego pierwszą wielką podróżniczą miłością, a przez pewien czas świat kończył się dla niego na tym kontynencie. Zdaniem autora, da się taką postawę racjonalnie wyjaśnić – Ameryka Południowa ma bowiem do zaoferowania dosłownie wszystko, czego podróżnik szuka, opuszczając progi swojego domu. Powtarzając za autorem, Ameryka Południowa to fantastyczni ludzie – niby inni, niby egzotyczni, ale przecież tak bardzo „bliscy” w swoim pogodnym usposobieniu i naturalnej skłonności do zabawy. To Andy, oferujące krajobrazy zapierające dech w piersiach – od porośniętych zielenią wzgórz na północy kontynentu, po surowe i mroźne nagie szczyty południowej Patagonii. To Amazonia – siedem milionów kilometrów kwadratowych największej egzotyki, jaką człowiek potrafi sobie wyobrazić, a przede wszystkim bogactwo flory i fauny, urzekających swą odmiennością i oryginalnością. To wspaniałe wodospady Iguazú na granicy Brazylii z Argentyną, dolina Cocory w Kolumbii, przynależąca do Chile Wyspa Wielkanocna, ruiny misji jezuickich w Paragwaju, peruwiańskie Machu Picchu i nieodległe Cuzco, kanion Colca w pobliżu Arequipy, strefa archeologiczna w boliwijskim Tiahuanaco czy położone na granicy Peru i Boliwii jezioro Titicaca – wszystkie te miejsca mogłyby być celem oddzielnej wyprawy, a przecież wiele z nich autor podziwiał w niewielkich odstępach czasu, jako kolejne przystanki na trasach, które pokonywał przemierzając kontynent południowoamerykański.
W trakcie spotkania będzie możliwość obejrzenia prezentacji zdjęć wykonanych przez Rafała Ziemickiego we wspomnianych powyżej miejscach. Będzie też możliwość nabycia książki jego autorstwa, której tytuł – „Spojrzeć w oczy Wirakoczy” jest grą słów nawiązującą do postaci ajmarskiego boga – stwórcy świata i ludzkości oraz ojca Słońca i Księżyca. Jego podobizna z Bramy Słońca w Tiahuanaco – w wężowej koronie, dzierżącego dumnie w każdym ręku wężowe berło, stanowi również główny motyw okładki. Jak wspomina sam autor: „W książce skupiłem się na opisywaniu tego pięknego kontynentu przez pryzmat własnych wrażeń, odczuć, obserwacji, doświadczeń i przygód, ograniczając jednocześnie do minimum szafowanie w jej treści nadmiarem informacji oraz statystyk, które przecież musiałbym najzwyczajniej w świecie przepisać z innych źródeł. Jest to książka o podróżach, ale skierowana jest nie tylko do podróżników. Przez długi czas zastanawiałem się nad tym, jaką formę nadać swojej publikacji, by uczynić ją atrakcyjną dla jak największego grona Odbiorców. Uznałem, że najrozsądniejszą propozycją będzie przedstawienie poszczególnych miejsc odwiedzonych przeze mnie w Ameryce Południowej w formie relacji, ilustrowanej licznymi fotografiami. Można więc w pewnym uproszczeniu materiał zawarty pomiędzy obwolutami okładek nazwać mianem fotorelacji. Książka liczy 472 strony, z czego 256 stron zajmują fotografie wykonane w odwiedzonych przeze mnie krajach. Pozostała część to tekst, w którym opisałem swoje wrażenia i doświadczenia zdobyte w trakcie wizyt w Ameryce Południowej”.